UCZULENIE NA ZŁOTO?

Cieszcie się panowie, bo teraz będziecie mieli jeszcze jedną wymówkę, aby nie spełniać zachcianek swoich ukochanych ! Złoto, kruszec najwyżej ceniony i pożądany jest drugim, co do częstości powodowania alergii kontaktowej metalem, zaraz po niklu. Co więcej osoby uczulone na nikiel w większości przypadków uczulone są także na złoto. Do niedawna uznawano, że metal ten jest całkowicie pozbawiony właściwości uczulających, dlatego sugerowano kobietom z alergią noszenie wyłącznie biżuterii szlachetnej, a więc ze złota (zwłaszcza kolczyków), a także wykonywanie protez dentystycznych z tego kruszcu. Ostatnie badania (pierwsze sygnały kliniczne pojawiły się w 1994 roku), utwierdzają jednak w przypuszczeniach, że złoto wcale nie jest takie bezpieczne i wskazane, ponieważ często jest przyczyną alergii kontaktowej, a także zmian skórnych i innych powikłań po stosowaniu leków wyprodukowanych na bazie soli złota. Od ponad siedemdziesięciu lat sole złota wykorzystywane są leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i wielu innych schorzeń.

Powikłania po takiej terapii występowały na skórze i  były tak częste, że zaczęto określać je terminem gold dermatosis. Były też inne, a dotyczyły: śluzówek, nerek, krwi, płuc, przewodu pokarmowego, gałek ocznych. U osób przyjmujących tego typu leki pojawia się często reakcja kontaktowa na biżuterię złotą i protezy dentystyczne.

Objawy skórne po kontakcie ze złotem nasilają się bardziej w dni słoneczne i ciepłe, niż w chłodne. Częstość alergii kontaktowej zależy od stopnia stężenia noszonego złota. Można być uczulonym na złoto 9- karatowe, a na 18- karatowe, nie. Lub odwrotnie. To samo dotyczy kruszcu bardziej szlachetnego. Są osoby uczulone na złoto 2 karatowe, a na 19 karatowe nie, i odwrotnie.

Najczęściej  uczulają kolczyki !

Zauważono, że skóra znajdująca się w miejscu częstego kontaktu z tym metalem staje się bardziej wrażliwa i podatna na uczulenie tym metalem. Pierścionki również często uczulają, miedzy innymi dlatego, że ręce pocą się łatwiej i mają kontakt ze środkami chemicznymi (detergenty).

Złote korony zębowe – uczulają stosunkowo rzadko, jednak ich istnienie powoduje u pacjenta większą wrażliwość i podatność na reakcję alergiczne miejsc na skórze, które mają stały kontakt ze złotem (np. pierścionki, zegarek, kolczyki). Właściwości śliny w ustach sprawiają, że rozcieńcza ona szybko wspomniany alergen. Osoby mające protezy dentystyczne ze złota, częściej narażone są na występowanie wyprysku kontaktowego, głównie w okolicach uszu i palców rąk, a więc tam, gdzie najczęściej nosi się ozdoby. Niektóre osoby jednak mogą bardzo wyraziście reagować na konieczność noszenia protez stomatologicznych ze złota , objawy, które  w tym przypadku sygnalizują uczulenie na ten kruszec to: świąd, pieczenie w jamie ustnej, zmiany na języku lub dziąsłach, a także pojawienie się zmian skórnych na całym ciele lub w miejscach kontaktu złotej biżuterii ze skórą.

Stomatologiczną alternatywą dla uczulonych na złoto jest tytan!

Prowadzono również badania osób w wieku powyżej 50 lat, które przez dłuższy okres czasu cierpiały na przewlekłe choroby skóry i śluzówki jamy ustnej. Osoby te miały różnego rodzaju dodatki dentystyczne wykonane ze złota. Po ich usunięciu, wspomniane zmiany skórne , zanikły.

Dorośli alergicy zwłaszcza ci zmuszeni do stałego noszenia okularów, często zauważają u siebie odczyny alergiczne na skórze nosa, górnej części uszu, czy na policzkach, a więc w miejscach, gdzie skóra ma bezpośredni kontakt z metalem. Oczywiście jest to przejaw alergii na metal z którego wykonane są okulary. Wbrew pozorom nie są to przypadki rzadkie, dlatego coraz większą popularnością cieszą się oprawki z tytanu, często zastępujące oprawki ze złota, które dotychczas uznawane było za nieuczulające.

Uczulenie na złoto, często idzie w parze z uczuleniem rtęć, mówi się nawet o możliwości wystąpienia odczynów krzyżowych pomiędzy tymi dwa metalami.

UWAGA!

Uczulają kosmetyki (kremy, żele)  i napoje zawierające płatki złota !

Moda na kolczyki, umieszczane w najbardziej zaskakujących miejscach ciała w dużej ilości i najczęściej z raczej niskiej próby złota, sprawiła, że wśród młodych ludzi, coraz częściej stwierdza się alergię kontaktową na złoto.

Poleć znajomym:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • MySpace
 • Wykop

Napisane przez:

Jeden komentarz do “UCZULENIE NA ZŁOTO?”

 1. 06-01-2012 o godz. 11:37, Marta pisze:

  czy jeśli mam lekka alergie na żółte złoto to reakcja na białe będzie identyczna?

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>