Powódź, pleśń, alergia

Niestety, woda i zniszczenia to jedno, ale musimy sobie zdawać sprawę z bardziej odległych skutków tego żywiołu jakimi będą z pewnością problemy zdrowotne na tych terenach. Nasilanie się objawów u osób już chorujących i powstawanie nowych u tych , którzy do tej pory byli zdrowi. TA WODA niesie ze sobą wiele zagrożeń, nie tylko wówczas , gdy jest i zalewa domy, ale także dużo później. Z wielu niebezpieczeństw jakie ze sobą niesie, najgorsze chyba są grzyby pleśniowe, które jeśli już gdzieś się zagnieżdżą, to pozostają tam na długi czas, niekiedy na zawsze. To bardzo trudne, teraz, zrozumieć i rozstać się z przedmiotami, do których byliśmy przyzwyczajeni, których używaliśmy, a które zostały przez wodę zalane. Niestety, lepiej je wyrzucić, one już nigdy nie będą bezpieczne. Nawet, gdy wypierzemy je w wysokiej temperaturze, wygotujemy, wysuszymy. Tego zapachu pleśni i zarodników grzybów pleśniowych się niestety nie pozbędziemy.

ZARODNIKI GRZYBÓW PLEŚNIOWYCH (Pleśń)

Zarodniki grzybów pleśniowych-popularnie zwane pleśnią, zmora wszystkich , którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Ale nie tylko…..

Nagłe ocieplenie, czy  wykonywanie czynności tj. korzystanie z bębnowej suszarki, prasowanie (zwłaszcza z nawilżeniem), rozwieszanie mokrego prania w bliskim sąsiedztwie źródła ciepła, sprzątanie w domu i w jego otoczeniu, grabienie liści, oranie, ścinanie trawy, zbieranie owoców, zabawa w piaskownicy, spacer po lesie, to momenty, w których mamy do czynienia z największą ilością zarodników grzybów pleśniowych. Po roztoczach kurzu domowego i pyłkach roślin należą one do najczęściej uczulających polskie dzieci. Nie tylko dzieci. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej osób dorosłych uczulonych na pleśń, którzy jak sami twierdzą, nigdy nie byli alergikami. A jednak teraz, w starszym wieku mają wyraźne objawy chorobowe w określonych porach roku ( jesień, wiosna), w określonych miejscach (park, pralnia, kuchnia, piwnica), po zjedzeniu określonych produktów żywnościowych (sery pleśniowe).

PLEŚNIE

Obok  kurzu i roztoczy kurzu domowego, a także pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych są następnym groźnym i niebezpiecznym dla alergików alergenem, wcale nie tak rzadko będącym przyczyną pojawiania się lub zaostrzania objawów chorobowych.

To nasz niewidzialny, a groźny wróg!

Wydaje nam się, że pleśń występuje jedynie w starych i wilgotnych domach, w piwnicach lub na poddaszach. Tymczasem zarodniki grzybów pleśniowych zadomowione są w każdym domu bez względu na to, czy jest on suchy i słoneczny, czy wilgotny i ciemny. Bo też mają one swoje ulubione miejsca np. łóżko, doniczki z kwiatami, żywność, a już całym ich królestwem jest kuchnia i łazienka.

Alergiczne reakcje na pleśnie wywołane są wdychaniem mikroskopijnych zarodników. Powodują one gwałtowną, obronną reakcję organizmu w postaci : kichania, kataru, trudności w oddychaniu, bólów głowy, suchego kaszlu, przedłużającego się przeziębienia, zatkanego nosa lub ucha. Objawy te mogą nasilać się wraz ze zwiększeniem ilości zarodników we wdychanym powietrzu. Uczulenie na pleśnie wiąże się również z innymi objawami tj. reakcje skórne, dolegliwości trawienne, nudności, obrzęki, zapalenia stawów i bóle w mięśniach. U osób uczulonych na pleśnie, zaobserwować można wzrastające wraz z ilością zarodników reakcje połączone z gwałtownymi zmianami nastroju, depresję, uczucie zmęczenia, ospałość, rozdrażnienie i nadpobudliwość.

POŻYTECZNE I SZKODLIWE

Pleśnie to długie nitkowate strzępki zwane grzybnią, które rozpływają się po materiale, który stanowi ich pożywienie, albo zadomawiają się w jego środku. Rozmnażają się przez wytwarzanie zarodników, przenoszonych przez powietrze. Wdychane , powodują u osób nadwrażliwych reakcje alergiczne.  Znamy ponad 100 000 gatunków pleśni, na szczęście tylko niektóre z nich mogą być przyczyną alergii. Uczulenie wywołują cztery grzyby pleśniowe:

-          Alternaria,

-          Aspergillus

-          Cladosporium

-          Penicilium

W  Polsce niebezpieczne są przez cały rok, są więc pleśniami całorocznymi, chociaż szczyt wysiewu osiągają w niektórych porach roku i określonych warunkach.

Źródłem ich pożywienia jest wszystko, co zawiera węgiel- rośliny, wyprawiona skóra, papier, tkaniny.

Prócz bezwzględnie szkodliwego działania pleśnie znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, a więc mogą być uznane za pożyteczne. Używane są do produkcji antybiotyków, kwasów np. cytrynowego, jabłkowego, glukonowego mających zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W produkcji sera mogą stanowić ich dodatek (rokpol) lub być ich miękką skórką ( camambert).

Bardzo spokrewnione z pleśniami są drożdże ponieważ również należą do rodziny grzybów. Niektórzy przedstawiciele tej grupy być dwupostaciowe, w zależności od okoliczności będąc drożdżami lub pleśniami ( popularny Candida kiedy żywi się cukrem , należy do drożdży w innych sytuacjach zachowuje się jak pleśń).

GDZIE WYSTĘPUJĄ?

Uwielbiają ciepło i wilgoć, umiarkowany klimat, gorące pomieszczenia. Dlatego najlepiej rozwijają się  w saunach, salonach fryzjerskich, basenach, szklarniach no i oczywiście w naszych kuchniach i łazienkach. W tych ostatnich znajdują dodatkowo łatwo dostępne substancje odżywcze.

Przywierają do liści, owoców, warzyw, śmieci, żywności, do przetworów w puszkach i słoikach, do chleba. W łazienkach i kabinach prysznicowych  ich pożywieniem jest nasz naskórek i nawet śladowe ilości mydła, w wilgotnych kuchniach żywią się farbami na ścianach i podłogach, klejem i tapetami. Niektóre z nich bardzo lubią stare przedmioty zwłaszcza książki i gobeliny, czy dywany. Unoszą się z rur ściekowych, istnieją nad muszlą klozetową i osiadają w skroplonej parze, rozwijają się też dobrze w wilgotnych poduszkach, kołdrach, kocach i tapicerkach mebli. Chociaż wolą zdecydowanie wyższą temperaturę, tolerują i mogą równie dobrze rozwijać się w niskiej, np. w lodówkach i zamrażarkach( sprawdźcie w swoich lodówkach w miejscach mało dostępnych, pod półkami, szufladami , czy zamrażalnikiem !)

Każdy, kto teraz przebywa na terenach zalanych przez powódź, doskonale wie jak cuchnie wszystko co wcześniej było mokre, a teraz suszy się na słońcu! Jak trudno pozbyć się tego „zapachu”.

Okres ciepłej, wilgotnej pogody latem powoduje wzrost ilości pleśni na roślinach, uprawach, czy ziemi (także doniczkowej).Niektóre z pleśni, będące przyczyną reakcji alergicznych tj. Cladosprium, Alternaria, Botrylis Cinerea, Stemphyllium zdecydowanie bardziej wolą suchą i gorącą aurę, wtedy produkują olbrzymie ilości zarodników, rozsiewanych przez wiatr , występują najczęściej w głębi lądu, podczas gdy Penicillium w miejscowościach nadmorskich. W przeciwieństwie do nich Diddymella Exitalis  jest najbardziej czuły na zmiany wilgotności powietrza. Jego największe wysiewy następują w porze tworzenia się rosy. Od czerwca do września wysiew zarodników tej pleśni zaczyna się tuż po północy i największe stężenie osiąga o godzinie trzeciej nad ranem . Dobrym bodźcem dla rozwoju tej pleśni są burze i ulewne deszcze im towarzyszące. Podobny  jest Sporobolomyces, stężenie zarodników tej pleśni jest największe w ciepłe i wilgotne noce, w okresie od lipca do sierpnia, zazwyczaj około 4 rano.

Niektórzy alergicy szczególnie mocno odczuwają dolegliwości alergiczne w momencie sadzenia kwiatów, przesadzania ich, plewienia w ogródku  , czy wtedy, gdy obierają ubrudzone ziemia , ziemniaki lub inne jarzyny. Można sądzić, że nadwrażliwość w takim przypadku spowodowana została przez pleśnie w rodzaju Mucor i Rhizopus.

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ROZWOJOWI PLEŚNI?

-          utrzymać w mieszkaniu wilgotność względną wynoszącą 65%,

-          utrzymać stałą temperaturę pomieszczeń mieszkalnych, stała i niska temperatura w domu jest lepsza, niż występowanie ciepłych i zimnych miejsc , lub ogrzewanie domu jedynie przez kilka godzin na dobę,

-          różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem , a temperaturą na zewnątrz powinna wynosić 5 C,

-          zadbać o właściwą wentylacje, zwłaszcza pomieszczeń kuchennych, łazienki i piwnic,

-           ostrożnie korzystać z nawilżaczy, odkurzaczy wodnych, żelazek na parę,

-          dbać o porządek w domu, wszędzie tam gdzie gromadzi się kurz, rozwijają się również pleśnie,

-          po przyjściu do domu wycierać i suszyć obuwie, odzież, parasole,

-          unikać sposobów gotowania połączonych z powstawaniem pary,

-          usuwać na bieżąco odpadki i psującą się żywność,

-          systematycznie myć lodówkę oraz urządzenia w łazience, nie pozostawiać wypranego prania w pralce, dbać o czystość i suchość osłon natryskowych,

-          przechowywać bieliznę w suchych i ciepłych szafach,

-          nie hodować w domu kwiatów doniczkowych, a jeżeli już to podlewać je , lejąc wodę na spodeczek znajdujący się pod doniczką, rośliny nie powinny stać w wodzie.

Większość pleśni nie lubi środowiska zasadowego. Przed rozwojem pleśni można zabezpieczyć zagrożone powierzchnie myjąc je roztworem sody oczyszczonej i boraksu. Do mycia lodówek zamrażarek i urządzeń kuchennych należy stosować roztwór sody oczyszczonej (w misce ciepłej wody rozpuszcza się 1 łyżeczkę sody), a następnie dokładnie wszystko wysuszyć.

Roztwór boraksu (miska ciepłej wody + łyżeczka boraksu) najlepiej zastosować do mycia powierzchni łazienek, kuchni, toalet, ram okiennych, natomiast boraksem zasypywać można plamy wilgoci pod zlewem, wanną, muszlą klozetową czy w szafce kuchennej.

UWAGA!

Osoby uczulone na pleśń nie powinny spożywać serów pleśniowych, winogron (na ich skórce bardzo dobrze się ona rozwija), arbuzów ( w ich miąższu rozwijają się pleśnie), drożdży ( chleba i wypieków zawierających drożdże, bułek, croissantów), marynat, majonezów, sosów do sałatek, sosów do mięs, oliwek, płatków śniadaniowych zawierających słód, batoników Mars, herbatników, peklowanego lub wędzonego mięsa, maślanki, grzybów jadalnych, a także piwa, wina, jabłecznika, piwa imbirowego, whisky.

ANTYBIOTYKI

Pleśnie są wykorzystywane do produkcji niektórych antybiotyków. Produkcja penicyliny opiera się  na hodowli grzyba pleśniowego rodzaju Penicillium, stąd możliwość wystąpienia reakcji krzyżowych po spożyciu antybiotyków.

A oto list, jaki dostałam do gabinetu, z prośbą o poradę ( allergy.gm@gmail.com)

Zacieki w łazience

Mieszkam w starym, solidnym bloku. Mam mieszkanie na ostatnim piętrze. Jest ono stosunkowo duże, słoneczne i suche. Jego wadą jest ciemna łazienka i kuchnia z małym oknem. Ze strachem myślę o zbliżającej się jesieni i zimie, bo wtedy mój 3-letni syn bardzo choruje. Często się przeziębia, nocą kaszle, a w zeszłym roku miał silną duszność. Lekarz uważa , że syn jest alergikiem i chyba uczulony jest na kurz. Mnie się wydaje, że choroba zaczyna się wtedy gdy zamaka ściana w łazience. Tak się dzieje każdej jesieni, gdy mocno pada. Gdzieś musi przeciekać z dachu woda, bo wtedy na ścianie łazienkowej i na suficie pojawia się pleśń (takie popielate plamy wilgoci), a ściana dzieląca łazienkę od pokoju jest w kilku miejscach cały czas wilgotna. Wiele razy zgłaszałam to do administracji spółdzielni, jednak oni twierdza, że to normalne, a od takiej pleśni na ścianie „jeszcze nikt nie umarł”, radzą mi, abym , jeśli mnie to drażni, zamalowała naloty białą farbą.

Próbowałam, ale po kilku dniach wszystko zaczynało się od nowa. Wygląda to brzydko, ale najgorsze jest to, że w łazience w niektóre dni strasznie śmierdzi. Wszystko, ręczniki, pranie i ubranie, które zostawię w łazience przesiąkają tym zapachem. Wydaje mi się, że mój syn reaguje na zapach stęchlizny i właśnie wtedy kaszle i nie śpi nocami. Mój lekarz twierdzi, że może być uczulony na tę pleśń. Zrobiłam badania bakteriologiczne, aby się dowiedzieć, co to za rodzaj grzyba jest na ścianie, powiedziano mi jednak, że nie każdy grzyb wywołuje alergię, czy możecie napisać coś na ten temat?

Zofia M.

Zarodniki grzybów pleśniowych są po pyłkach , roztoczach kurzu domowego i alergenach karaluchów jednym z najsilniejszych alergenów wywołujących nagłe i silne reakcje alergiczne, a także napady duszności astmatycznej. Główną rolę odgrywają (podaję tu nazwy łacińskie, gdyż z pewnością otrzyma Pani wyniki badań laboratoryjnych w których podane będą nazwy po łacinie) Phycomycetes oraz Deuteromycetes, jak również Basidiomycetes (do tej grupy należy rdza zbożowa i śnieć, pleśnie rozwijające się na roślinach uprawnych) i Ascomycetes.

Do grzybów mogących wywołać alergię należą:

-          Zygomycetes ( Absidia, Mucor, Rhizophus),

-          Ascomycetes (Chaetomium, Claviceps, Daldinia, Leptosphaeria, Saccharomyces),

-          Basidiomycetes (Agarius, Amanita, Boletus, Coprinus, Merulius, Puccinia, Ustilago),

-          Deuteromycetes ( Alternaria, Aspergillus, Botrytis, Candida, Cladosporium, Epicoccum, Fusarium, Monilia, Stemphylium, Trichoderma, Trichophyton).

Uważa się, że tylko Cladosporium i Alternaria , które okresowo występują w znacznym stężeniu w atmosferze, są odpowiedzialne za sezonowe objawy alergiczne dróg oddechowych. Natomiast oddzielnym zagadnieniem są grzyby pleśniowe rozwijające się w naszych mieszkaniach, stale , bez względu na porę roku. Stężenie zarodników grzybów pleśniowych wewnątrz domu jest o wiele bardziej groźne dla zdrowia alergika, niż zwiększenie ich stężenia w powietrzu atmosferycznym na zewnątrz. Okazuje się również, że każde mieszkanie ma swoją, indywidualną florę grzybów, szczególnie, gdy jest to mieszkanie stare i zawilgocone lub nie dogrzane w którym na dodatek znajdują się duże ilości książek, bibelotów, dywanów, odzieży i produktów żywnościowych, a więc rzeczy, które stanowią dla grzybów pleśniowych wspaniałą pożywkę do istnienia i rozwoju.

Również mieszkania nowe nie są pozbawione obecności zarodników grzybów pleśniowych, a znaleźć je można na pościeli, materacach, w szafach z odzieżą, szafkach pod zlewozmywakami, w lodówkach , łazienkach, dywanach, tapetach i doniczkach z roślinami.

Są wszędzie. Z badań prowadzonych przez specjalistów w kilku polskich miastach nadmorskich wynika, że w tamtejszych mieszkaniach przeważają grzyby z rodziny Penicillium, Cladosporium i Aspergillus, ich zarodniki znajdowały się najczęściej w powietrzu wewnątrz mieszkania. Ale nie tylko tam. Badanie zawartości kurzu domowego ujawniło obecność w jego składzie także zarodników grzybów pleśniowych, a były to najczęściej: Mucor, Aspergillus, Alternaria, Penicillium. Nocny kaszel syna, a także duszność, mogą więc być spowodowane obecnością flory grzybów na ścianie i w ścianie przeciekającego dachu i łazienki. Reakcje alergiczne na zarodniki grzybów pleśniowych objawiają się nocnymi napadami kaszlu, jak również reakcjami alergicznymi ze strony skóry. Popularne pleśnie są najczęstszą przyczyną zachorowania na astmę.

Zatem, problemy zdrowotne syna mogą mieć swą przyczynę w zawilgoconym mieszkaniu.

TEST

SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ UCZULONY NA PLEŚŃ

Czy czujesz się źle, gdy:

1.zima jest stosunkowo ciepła?                                   Tak                               Nie

2.gdy włączone jest ogrzewanie

3.jesteś w kwiaciarni

4.prasujesz

5.są wilgotne i mgliste dni

6. ścinasz trawę

7. jesteś w zaparowanej kuchni

8. pojawia się poranna rosa

9. jesteś na strychu lub w piwnicy

10. jesteś w łazience, która nie ma okna

11. bierzesz prysznic

12. zakładasz wilgotną bieliznę

13. zanosi się na burzę

14. są gorące i wietrzne dni

15. znajdujesz się w otoczeniu starych książek

16. podlewasz rośliny doniczkowe

18.spacerujesz po liściastym lesie

19. znajdujesz się w saunie

20. spacerujesz w pobliżu jezior i kanałów

ZALECENIA  DLA  OSÓB  UCZULONYCH  NA  ZARODNIKI  GRZYBÓW  PLEŚNIOWYCH

1.Unikaj miejsc, w których widoczny jest wzrost grzybów pleśniowych i wyczuwalny specyficzny zapach (pleśni),

2.Unikaj prac w ogrodzie, szczególnie grabienia liści, trawy i pracy w kompostowni,

3.Dbaj o utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza, nie używaj nawilżaczy powietrza bez wyraźnej potrzeby,

4.Usuwaj natychmiast wszelkie awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w domu,

5.Regularnie usuwaj odpadki kuchenne,

6.Owoce i warzywa przechowuj w lodówce lub dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

7.Często i dokładnie myj wnętrze lodówki,

8.Nie spożywaj serów pleśniowych i arbuza ( zawiera w sobie największe ilości pleśni),

9.Dbaj o to, aby wyprana bielizna była powieszona w pomieszczeniach nie dotkniętych wilgocią, przechowuj ją w suchych szafkach i szufladach,

10.Usuń z domu wszystkie rośliny doniczkowe ( w doniczkach z ziemią najlepiej rozwijają się zarodniki grzybów pleśniowych).

Poleć znajomym:
 • Print
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • MySpace
 • Wykop

Napisane przez:

Jeden komentarz do “Powódź, pleśń, alergia”

 1. 13-09-2010 o godz. 12:55, jerzy pisze:

  SUPER … może żona da się przekonać , by nie suszyć prania w łazience …ciągle wyłazi pleśń ….i kaszel ustąpi

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>